Kategorie:

Domy w stylu industrialnym – projektowanie i aranżacja

Styl industrialny oznacza urządzenie pomieszczenia w taki sposób, aby przypominało wnętrze dawnej fabryki. Jest to obecnie bardzo popularny trend, jeżeli chodzi o sposoby aranżacji wyglądu mieszkań. Dobrze znany jest również w naszym kraju.

Nazwa tego stylu nie jest przypadkowa. Faktycznie ma związek z obiektami przemysłowymi. W latach 50. ubiegłego wieku Stany Zjednoczone dotknęła recesja. Upadło wiele firm, czego efektem była duża liczba opuszczonych fabryk, magazynów i hal produkcyjnych. Początkowo zaczęli w nich zamieszkiwać artyści. Obiekty te stały się więc zarówno mieszkaniami, jak też pracowniami. Warto tutaj wspomnieć o słynnym Andy Warholu. Jego Silver Factory zlokalizowana była w dawnym zakładzie produkującym kapelusze. W Polsce styl industrialny zaczął być popularny w latach 90. ubiegłego wieku. W wyniku przemian gospodarczych wiele zakładów przemysłowych upadło.

Efekt był taki sam, jak w w USA kilkadziesiąt lat wcześniej. Pojawiło się wiele opuszczonych fabryk i hal produkcyjnych. Najważniejsza zasada aranżacji wnętrza w stylu opisywanym w tym artykule dotyczy przestrzeni. Wskazany jest tutaj brak zastosowania ścianek działowych. Kuchnia, salon, sypialnia, biuro powinny być jednym dużym pomieszczeniem. Mile widziane są wysokie sufity i duże okna kojarzące się z wnętrzem fabryki. Jeżeli chodzi o kolory, zaleca się stosowanie bieli i szarości, jak również beżu. Ściana może być ceglana lub betonowa. W obu przypadkach można stwierdzić, że znakomicie pasuje to do stylu industrialnego. Zalecane jest korzystanie z surowych materiałów, takich jak wspomniany przed chwilą beton. W końcu ma to być wnętrze kojarzące się z fabryką a nie pałacem. Można zastosować płytki imitujące swoim wyglądem ten materiał. Kolejny istotny element wystroju pomieszczenia to metal. Zdecydowanie kojarzy się z wnętrzem zakładu przemysłowego.

W mieszkaniu urządzonym w stylu industrialnym nie trzeba zakrywać metalowych rur. Wręcz przeciwnie, powinny być one doskonale widoczne. Stają się wtedy ważnym elementem aranżacji wnętrza. Warto również wziąć pod uwagę montaż płytek imitujących metal pokryty rdzą. Nie należy zapominać o takich dodatkach, jak lampa z metalowym kloszem. To jeden z symboli stylu opisanego w tym artykule.

Więcej: https://hexaform.pl/blog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *