Dla wielu osób nie mających na co dzień kontaktu z tematem przepisów obowiązującego w naszym kraju prawa przestępstwo i wykroczenie oznaczają dokładnie to samo.
Dotyczy to również mieszkańców Lublina i okolic tego miasta. Tymczasem wcale tak nie jest. Jako przykład można podać przestępstwo skarbowe. Jeżeli uszczuplona kwota lub należność narażona na uszczuplenie albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza 20krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia, będziemy mieć do czynienia z wykroczeniem, a nie przestępstwem skarbowym. Jak widać granica została tutaj wyraźnie ustalona.
Jeżeli czyn zostanie uznany przez uprawniony do tego organ za przestępstwo skarbowe, osoba oskarżona nie będzie mogła uniknąć postępowania sądowego. Warto wiedzieć o tym, że jeden i ten sam czyn w świetle obowiązującego w naszym kraju prawa może stanowić tylko jedno wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Nawet wtedy, gdy były to w istocie dwa oddzielne działania podjęte w krótkim odstępie czasu pomiędzy nimi. Jeśli pomiędzy jednym a drugim czynem upłynie więcej, niż 6 miesięcy, oskarżenie będzie dotyczyć popełnienia dwóch czynów niezgodnych z prawem. Istotna jest również kwota nazywana wartością uszczuplającą. W przypadku przekroczenia ustalonego przez prawo limitu wykroczenie staje się automatycznie przestępstwem.
Należy również pamiętać o tym, że popełniony czyn może zostać zakwalifikowany do grupy przewinień o mniejszej wadze. Wtedy postępowanie zakończy się orzeczeniem kary grzywny. Potrzebujesz pomocy adwokata, który reprezentowałby Cię w czasie postępowania dotyczącego tematu opisanego w tym artykule? Skontaktuj się z przedstawicielem kancelarii Berenson. Otrzymasz tutaj profesjonalną pomoc prawną.