Czasem stan zdrowia osoby, która uległa wypadkowi jest niestety na tyle poważny, że nie da się uniknąć amputacji ręki. Może dojść do tego również w wyniku choroby.
Każdy lekarz z pewnością zrobi to, co będzie mógł, aby dało się uratować kończynę. W pewnych przypadkach jest to jednak konieczność. Jak najbardziej zrozumiały jest wtedy szok, jaki pojawia się u osoby, która straciła rękę. Jej życie mocno się teraz zmieni. Na szczęście technologia wspierająca medycynę rozwinęła się na tyle, że możliwe jest zastosowanie protezy, która w znaczący sposób ułatwi życie osobie, która straciła rękę. Istnieje wiele rodzajów protez. Niektóre pełnią rolę wyłącznie kosmetyczną.
Nie da się z ich pomocą wykonać bardziej skomplikowanej czynności. Są jednak również takie, które pozwalają na ich wykonywanie. Żadna z protez nie jest w stanie zastąpić ręki w 100%. Znaczne ułatwienie życia poszkodowanej osobie jest jednak jak najbardziej możliwe i warto z tego skorzystać. Ma to duże znaczenie wtedy, gdy spojrzymy na sytuację takiej osoby pod kątem jej zdrowia psychicznego. Dzięki protezie poczuje się ona znacznie pewniej.
Nawet wtedy, gdy będzie używać protezy kosmetycznej, która nie gwarantuje wykonania bardziej skomplikowanych ruchów i czynności. W przypadku protez mechanicznych mamy do czynienia z zakończeniem, które ma postać chwytnej dłoni. Taką protezą steruje się poprzez zawieszenie linkowe. Jeżeli zastosowana zostanie proteza mioelektryczna, elektroniczna, bioniczna lub hybrydowa, sterowanie odbywa się poprzez impulsy mięśniowe oraz łokieć – zobacz: nowoczesne protezy rąk. Jeżeli jest on elektroniczny, w sterowaniu nim biorą udział sygnały mięśniowe. W przypadku, gdy jest on hybrydowy wykorzystywane jest zawieszenie linkowe.