OZE informacje
Ciepłownictwo: eksperyment z falami morskimi
niedziela, 08 kwiecień 2007
ImagePierwsze eksperymenty z ogrzewaniem i klimatyzowaniem budynków w Europie przy pomocy fal morskich przeprowadzono w Monako już 30 lat temu, ale w bardzo ograniczonym zakresie. W kwietniu Francuzi rozpoczną eksperyment z tego typu energią na wybrzeżu Francji - pisze Rzeczpospolita. Podobną instalację budują oszczędni Szkoci.
Czytaj całość...
Francja: czy woda morska ogrzeje miasto
piątek, 16 marzec 2007
ImageWykorzystanie tego rodzaju czystej energii na taką skalę będzie premierą w krajach Unii Europejskiej. Obszar, na którym zostanie przeprowadzony eksperyment z energią odnawialną, obejmuje powierzchnię sześciu hektarów. Doświadczenie opracował zespół architektów i inżynierów z Biura Projektowego Ingetec, kieruje nim Philippe Nunes. Instalowanie systemu rozpocznie się w kwietniu, trwać będzie do października.
Czytaj całość...
Morskie fale to też energia
wtorek, 13 marzec 2007
ImageFale oceaniczne mogą być źródłem energii, zaspokajając dużą część światowego zapotrzebowania na elektryczność. Zwolennicy czystej energii, od lat widzieli w oceanach, szanse na wydajne i przyjazne środowisku źródło elektryczności.  Do tej pory, w odróżnieniu od energii wiatrowej i słonecznej, technologia zamiany energii fal morskich w płynący w gniazdkach prąd nie rozwinęła się. Aż do niedawna, gdy pojawił się... Pelamis.
Czytaj całość...
Fale morskie źródłem energii
piątek, 09 marzec 2007
ImageFale oceaniczne mogą być źródłem energii, zaspokajając dużą część światowego zapotrzebowania na elektryczność. Zwolennicy czystej energii, od lat widzieli w oceanach, szanse na wydajne i przyjazne środowisku źródło elektryczności.
Czytaj całość...