OZE informacje
Baterie na... cukier
środa, 04 kwiecień 2007
ImageNaukowcy amerykańscy skonstruowali baterię, która może być napędzana... słodkimi napojami. Urządzenie zawiera specjalne zbiorniczki wypełnione roztworem cukru, które można wymieniać po opróżnieniu. Badacze z Missouri wierzą, że ich wynalazek zastąpi w przyszłości tradycyjne baterie litowe stosowane w wielu przenośnych urządzeniach elektronicznych, m.in. w komputerach.
Czytaj całość...
Elektrownia na biogaz z odpadów gorzelnianych
środa, 28 marzec 2007
ImageW Skrzatuszu w Wielkopolsce powstanie elektrownia na biogaz z odpadów gorzelnianych. Będzie to druga instalacja tego typu w Polsce.
Czytaj całość...
Jaworzno zamierza zmienić oświetlenie na energooszczędne
piątek, 16 marzec 2007
ImageBlisko 100-tysięczne Jaworzno (Śląskie) planuje w ciągu kilku lat wymianę oświetlenia w mieście na energooszczędne.  Ma to poprawić jego jakość, przy zmniejszeniu rachunków o ponad 50%. We wtorek, po długim okresie negocjacji, prezydent Jaworzna Paweł Silbert podpisał z Enionem umowę na wymianę opraw  oświetleniowych na energooszczędne, wraz z utrzymaniem i serwisowaniem. Wymiana oświetlenia ma kosztować blisko 14 mln zł w  ciągu ponad 6 lat. To pierwsza taka umowa w regionie.
Czytaj całość...
Mała elektrownia wodna
czwartek, 01 marzec 2007
ImageMała elektrownia wodna wybudowana na zbiorniku w Koszorowie w gminie Chlewiska została w czwartek uruchomiona.
Czytaj całość...
W Uniejowie ciepło całkiem ekologiczne
środa, 25 październik 2006
ImagePodłódzki Uniejów ma od wczoraj najbardziej ekologiczną ciepłownię w Polsce. Uruchomiono w niej właśnie kotłownię na biomasę. Ciepło do uniejowskich mieszkań produkowane jest teraz z dwóch ekoźródeł - wód geotermalnych i odpadów drzewnych.
Czytaj całość...
Ciepło z zepsutego sera
wtorek, 30 listopad 1999
ImageEnergia biomasy Od 4 do 6 mln euro chce zainwestować w podciechanowskiej Gołotczyźnie austriacka firma Systrat Eco Doradztwo i Inwestycje. Austriacy planują budowę zakładu, który będzie produkował energię np. z... przeterminowanych serów i masła.
Czytaj całość...